Putopis Tajland – Sawasdee kha, pozdrav iz Tajlanda

 

Željka Kuhta počastila nas je svojim doživljajem Tajlanda kroz ovaj putopis s popratnim fotografijama.

 

Sawasdee kha, pozdrav iz Tajlanda

Kada smo razgovarali gdje ćemo provesti medeni mjesec, nismo puno razmišljali. Dogovor je bio da definitivno idemo van granica lijepe naše i to u vlastitom aranžmanu, da idemo negdje gdje su sunce, plaže i +30, a opet da osim vegetiranja na plaži možemo nešto i vidjeti. Trebalo nam je točno jedno popodne da počnemo tražiti avio karte za Bangkok. Odlučili smo ići za vrijeme Božićnih blagdana i tamo provesti 15ak dana. Letjeli smo Lufthansom iz Zagreba do Bangkoka sa jednim presjedanjem u Frankfurtu i karte su nas došle 1100 eura za nas dvoje.
Vizu smo riješili par dana prije putovanja, koštala je 35 eura po osobi i nije bilo problema što nisam osobno išla u konzulat u Zagrebu već je muž odnio formular ispunjen na moje ime.

U Frankfurtu smo imali višesatno čekanje ali gotovo da nismo ni primijetili jer nas je sam aerodrom oduševio zbog sadržaja koji nudi. Igrali smo igrice na Playstation konzolama, smijali se ljudima koji izgledaju kao da ih je napao roj pčela jer mašu rukama i nogama ispred ogromnog platna (igraju igricu preko playstation move-a), pogledali smo film po izboru u kinu i spremni smo krenuli u nove avanture.
Savjete poput: koji dio godine je najbolji za posjetiti Tajland, što uzeti sa sobom, što jesti i slične info možete naći jednim klikom na http://thaimer.net/ tako da ću se ja bazirati kako je izgledalo naše putovanje. Možda nekom pomogne pri izradi plana za vlastito putovanje.

Nakon skoro 11- satnog noćnog leta, slijećemo na međunarodni aerodrom Suvarnabhumi u Bangkoku. Nakon što smo prošli kontrolu i pokupili prtljagu, krenuli smo prema natpisu “Airport link” jer se tamo nalaze mjenjačnice sa najpovoljnijim tečajem – Superrich narančaste boje i Superrich zelene boje. Mi smo ovdje zamijenili gotovo sve dolare koje smo imali. Gotovo sve jer nismo znali da ni u mjenjačnicama ni u trgovinama ne prihvaćaju dolare starije od 2006. godine. Tako da smo 20 dolara koje su nam uvalili u jednoj našoj mjenjačnici donijeli doma kao suvenir. Pripazite na to. Vodič za prvo putovanje u Tajland

S aerodrome do hotela putovali smo Airport link-om. Pošto nam se hotel nalazio u Khao San road-u, morali smo kupiti kartu do zadnje stanice – Phaya Thai (45 thb) i od tamo smo išli sa tuk-tukom do našeg hotela – Dang Derm Hotel u Khaosan road-u. Smještaj u Bangkoku rezervirali smo unaprijed i to preko Agode jer je bila dosta jeftinija od Bookinga. Sa popustom nas je noćenje ispalo oko 250 kn (2osobe) po noćenju (bili smo 2 noći) sa uključenim doručkom. Hotel se nalazi u centru Khao San road-a i moram priznati iako je u centru zbivanja i noćnog života da je u sobi bilo začuđujuće mirno i tiho. Doručak je bio švedski stol sa jako finom hranom i dosta velikim izborom. Sobe su velike, čiste i osoblje na recepciji jako ljubazno, a plus je da se na krovu hotela nalazi bazen koji možete koristiti. Prvu večer, nakon što smo obavili shopping u obližnjem 7eleven-u i kupili karticu za mobitel koja ima internet tarifu krenuli smo u razgled kineske četvrti Yaowarat gdje smo isprobavali lokalne specijalitete i pili kokosovo mlijeko.

posjet kineskoj četvrti Yaowarat

 

otvaranje kokosa na tajlandski način

 

Drugi dan bio je rezerviran za posjet Ayutthaya-i, nekadašnjoj prijestolnica Siama uništenoj 1767., za vrijeme burmanskih ratova.
Mi smo se tamo uputili vlakom sa glavnog kolodvora u Bangkoku Hua Lamphong. Putovanje traje 1h20 min i košta 20 bahti po osobi po smjeru. Moram priznati da je ovo bilo super iskustvo. U vlaku smo se vozili sa lokalnim stanovništvom, prolazili smo kroz siromašna područja, doslovno virili u njihova dvorišta i vidjeli kako zapravo žive. Kolodvor u Ayutthayi se nalazi van otoka pa smo preko rijeke morali ići brodićem za 5 bahti. Unaprijed smo znali da želimo posjetiti sve hramove u Ayutthaya-i. I one koji se nalaze u povijesnom parku i one van njega pa smo odlučili rentati bicikle (50 bahti/dan) i odbiciklirati cijelu rutu. Bicikli nisu baš nešto ali za 10 kn su ok… ako zanemarite cvilež ko da netko vuče mačku za rep. Ako ništa drugo, barem je muž cijelo vrijeme znao da vozim iza njega. Za ulaz u povijesni park morate obavezno imati pokrivena ramena i koljena jer je to sveto mjesto i neće vas pustiti unutra ako ne poštujete dress code. Nakon razgleda povijesnog parka i prekrasnih hramova van samog parka (usput smo posjetili muzej – Million toy museum) posjetili smo Ayutthaya floating market. Odabrali smo upravo ovu plutajuću tržnicu umjesto popularnog Damnoen Saduak-a iz 2 razloga, a to su vrijeme i novac. Do Damnoen Saduak-a se javnim prijevozom u jednom smjeru vozi oko 2,5 h te je napuhana cijena najma brodića koji voze turiste i ogromna je gužva. U Ayutthayi naravno nismo doživjeli ono što vidite na slikama kada pretražujete popularne floating markete ali nama je bilo lijepo. Vozili smo se brodićem po rijeci i pojeli svoj prvi Pad Thai.

 

Putovanje vlakom u Ayutthaya-u

 

 Ayutthaya – područje povijesnog parka

 

 Ayutthaya – područje povijesnog parka

 

 biciklom kroz Ayutthayu

 


Predvečer, nakon povratka u hotel, odlučili smo ostati u Khaosan road-u i doživjeti u potpunosti taj noćni život. Ako ste hrabri, ovdje možete probati pečenog škorpiona, tarantulu ili pak crocodile grill.

Sljedeće jutro, nakon doručka otišli smo na razgled grada i Velike palače. Obišli smo poznate budističke hramove: Wat Pho (100 bahta ulaz), najprostraniji hram u Bangkoku, sa svojim divovskim ležećim Buddhom i kraljevskim chedijima ,te Wat Arun (50 bahta ulaz). Velika kraljevska palača (500 bahta ulaz), nekadašnja kraljevska rezidencija, jedan je od najljepših primjeraka antičkog sijamskog dvora (zatvorena je tijekom posebnih kraljevskih ceremonija i tijekom posjeta državnog vrha), te Wat Phra Keaw, hram smaragdnog Bude. Na putu prema velikoj palači doživjeli smo ono o čemu smo ranije čitali. Zaustavio nas je lokalac i pitao gdje idemo, na što nam je rekao da je Velika palača baš danas zatvorena zbog praznika i da nas on može odvesti do nekog drugog hrama. Mi smo se zahvalili i nastavili putem Velike palače koja je naravno radila (vjerojatno nas je htio odvesti do svojih sponzora koji imaju neku trgovinu u kojoj te nagovaraju da nešto kupiš, a vozač za to dobi proviziju). Muž je imao hlače iznad koljena pa je za ulazak u kompleks Velike palače morao kupiti duge hlače sa uzorkom slona za 30ak kuna u kojima je tamo paradirao 🙂 Sreća da nije bio jedini.

 

 pogled na veličanstveni Wat Pho

 

putopis tajland wat pho

detalj, Wat Pho

 

prekrasan Wat Arun

 

živjele hlače sa motivom slona

 

Sljedeći dan putovali smo u Phuket (smještaj nam je bio u Patongu). Odlučili smo da ne želimo putovati avionom nego da želimo isprobati još jedan oblik prijevoza. Prvo smo se dvoumili između noćnog vlaka koji ima krevete za spavanje ili noćnog busa. Nakon malo guglanja, zaljubili smo se u luksuzni bus (Sombat VIP bus) koji vozi iz Bangkoka do Phuketa i bez razmišljanja smo kupili dvije jednosmjerne karte (karte smo kupili unaprijed preko web stranice https://12go.asia/en). Karta je koštala oko 250 kn po osobi i vrijedi svake kune.

Sombat kolodvor se nalazi kojih pola sata vožnje taxijem od centra Bangkoka, zbog gužvi i više pa ako se odlučite na ovaj oblik prijevoza morate uzeti u obzir da ranije krenete. Bus ima unutra sa svake strane 1 red sjedala koja se mogu spustiti u poluležeći položaj, dobije se dekica i jastučić za oko vrata kao u avionu, te boca vode i kroasan za prigriznut. Svako sjedalo ima mali ekran kao u avionu pa smo putem gledali filmove i tako je 14-satno putovanje prošlo bezbolno. Po dolasku u Phuket stigli smo na Phuket Bus Terminal 2, a pošto lokalni prijevoz prometuje sa Terminala 1 morali smo do tamo lokalnim pink busom (15 bahti po osobi). Ovo je bila jako zabavna vožnja. Mi 2 sa 2 ogromna backpacka sjedimo na drvenoj klupi sa još 10ak lokalaca, žena koja prodaje karte visi sa vanjske strane busa i stalno nešto maše vozaču.. Jednostavno morate doživjeti… Sa terminala 1, hvatamo plavi bus koji nas vozi do Patonga.

 

Putujemo prema Phuketu Sombat VIP bus-om

 

Pink bus koji vozi sa terminala 2 na terminal 1

 

Vožnja u plavom lokalnom busu do Patonga

 


Smještaj na području Patonga također smo rezervirali unaprijed preko Agode. U The AIM Patong hotelu proveli smo 2 noći. Za dvije osobe platili smo oko 230 kn po noćenju. Sobe su uredne, hotel je na dobroj lokaciji u blizini Bangla road-a i 10 minuta laganog hoda do Patong beach. Prvi dan u Patongu proveli smo na Freedom Beach – mirna plaža bez hotelskih kompleksa okružena prekrasnom prirodom koja je proglašena najljepšom plažom na Phuketu. Morate otići tamo da to osobno doživite. (Fotke sa Freedom beach-a su nam malo tmurne jer nas je uhvatila kiša, ali svejedno je bilo prekrasno). Kada smo se raspitivali za tu plažu naišli smo na info da se ulazak na plažu plaća oko 40 kn, ali kad smo mi tamo stigli bilo je besplatno. Da li se taj dan nije plaćalo ili se općenito više ne plaća nemam pojma. Plaža se inače nalazi 20 minuta vožnje brodićem od Patonga i svugdje ćete naići na informaciju da se samo long tailom, njihovim lokalnim brodićem može do tamo. No nama je 1500 bahti (oko 320 kn) koliko su prvotno tražili bilo previše za 20 minutnu vožnju. Čak smo uspjeli spustiti cijenu na 1000 bahti ali smo odustali i krenuli u potragu za tuk-tukom koji će nas prevesti do tamo. Prošli smo 2 stajališta tuk-tuka koji su nas odbili da ne voze do tamo i da idemo brodom, ali na našu sreću treći je pristao. Odveo nas je tamo i došao u dogovoreno vrijeme prije mraka po nas za tri puta manje nego bi platili brod. Putem smo primijetili zašto su nas neki odbili.. Put je grozan do tamo, blatna cesta puna rupa na uzbrdici, ali preživjeli smo i svakako se isplati!! Večer smo proveli na Bangla road-u. Doživljaj? Zrće na kvadrat plus dodajte još mnoštvo lokalaca koji vam pod nos guraju table sa natpisom za ping pong show.

 

Freedom beach

Sljedeće jutro imali smo bukiran izlet i druženje sa slonovima. Iskreno, najdivnije iskustvo sa cijelog putovanja i uspomena za cijeli život. Elephant Jungle Sanctuary Phuket https://elephantjunglesanctuary.com/phuket/morning-visit je utočište za slonove gdje otkupljuju stare i bolesne slonove ili one koji su služili kako bi ih turisti jahali ( vjerujte mi, ne želite to. Slonovima tada stave sedlo koje ima šiljke i bode ih pod kožu i sama dresura da bi bili mirni je grozna i tako ih zapravo muče. Znači, ako platite jahanje slonova zapravo plaćate njihovo mučenje) te slonovi u ovom utočištu imaju hranu, njegu i svakodnevno kupanje i wellness u blatu. Mi smo prvo slonovima pripremali ručak, zatim smo ih hranili. Nakon toga je slijedio blatni wellness i kupanje, a slušali smo i poučno predavanje o slonovima. Za kraj smo imali bogat ručak i dobili smo poklon od domaćina. To sve nas je koštalo 500 kn po osobi. Je možda puno ali kad se pogleda da ti novci idu za kupnju novih slonova, za njihovu njegu i hranu i nove nastambe onda se za takvo iskustvo isplati platiti.

 

Tajland putopis Pripremanje hrane za slonove

Pripremanje hrane za slonove

 

Elfie – Selfie sa slonovima, kako bi rekao naš vodič

 

Nakon hrane, vrijeme je za malo maženja

 

slon u blatu Tajland

blatni wellness za slonove

 

Na Patongu se još isplati posjetiti Karon beach, Wat Suwan Khiri Khet (Wat Karon temple), Karon temple market (radi utorkom i petkom popodne), Kata beach, Big Buddha temple (posveta monka). Ako se želite počastiti i izdvojiti koju kunu više, svakako posjetite Rustic – Eatery & Bar restoran Nikole Lesara, pobjednika druge sezone kulinarskog showa Masterchef.

Sljedeća destinacija nam je bio sam Phuket town. Našli smo hotel koji je bio slobodan u to vrijeme – Rome Place hotel. Platili smo sobu za dvoje oko 100 kn (platili smo direktno u hotelu bez provizije koju Booking i Agoda uzimaju zato takva cijena) za noć. Sama soba kao i cijeli hotel nije ništa posebno ali za prespavati i za tu cijenu je bilo ok. U Phuketu smo rentali skuter te smo dalje sve prošli skuterom. Prva postaja skuterom bila je Monkey hill. Svakako preporučam ovaj izlet. Bilo je jako zabavno promatrati ih. Glavno pravilo: Ne nosite hranu sa sobom, ne hranite majmune i nemojte ih dirati! majmuni su divlji i ako vide hranu postanu agresivni ako im je odmah ne date. E da, i vole krasti pa čuvajte torbice, aparate i sl. 🙂 Tour skuterom po Phuketu: Phuket Aquarium(ulaznica oko 30 kn) iskreno ništa posebno. Phuket Trickeye Museum (100 kn po osobi) obavezno posjetiti. Phuket Upside Down House – Baan Teelanka (50 kn po osobi) također preporučam. Navečer obavezan odlazak na food market – Chillva Market.

 posjet Monkey hill-u

 

posjet Monkey hill-u

 

Upside down house – kuća cijela naopačke

 

Sljedeća destinacija nam je popularni Phi phi (Putovali smo trajektom od Rassada Pier Phuket do Phi Phi – Ton Sai – 45 min vožnje) Smještaj na Phi Phi-u smo rezervirali unaprijed preko Agode – View garden resort. Smještaj je iznosio oko 130 kn po noćenju. Nije puno ali nije ni ono što smo očekivali prema slikama. Sam smještaj je bio dosta udaljen od centra, u blizini se nalazila neka septička jama pa je preko dana kada smo prolazili znalo vonjati i soba je bila na uzbrdici do koje je vodilo milijun stepenica 😀 Sve što je bliže centru je bilo i puno skuplje jer je cijeli otok jedno veliko turističko središte pa se na kraju nismo bunili jer sama soba je bila ok.

Napokon naš prvi cjelodnevni izlet – Phi Phi Islands Tour. Ne sjećam se koliko smo točno platili ali znam da smo pregovarali i da smo dosta spustili cijenu od one početne i na kraju smo bili zadovoljni koliko smo platili. Vidjeli smo Viking cave, iz daleka smo vidjeli popularni Maya bay, plažu koja je proglašena najljepšom na svijetu, poznatoj po filmu „The beach“ (još uvijek zatvorena jer je uništen koraljni greben zbog turista koji su masovno dolazili brodovima), boravili smo na Bamboo Island (najljepše mjesto na svijetu koje postoji), te smo posjetili popularnu Monkey beach, plažu kojom vladaju majmuni. Na kraju smo imali ručak na jednoj od plaža i vrijeme za ronjenje.

bamboo island phi phi

Bamboo island – najljepše mjesto na svijetu

 

Bamboo island

 

Po povratku, išli smo do vidikovca Phi phi viewpoint – obavezno posjetiti kad je zalazak sunca. Za ovo treba imati malo kondicije ali čim se uspnete na vrh, zaboraviti ćete sve nedaće. Ulaz se plaća 20 ili 30 bahti.

 

phi phi viewpoint

Phi Phi vidikovac

 

Kada ste već na Phi Phi-u, svakako posjetite plažu Long beach (par minuta vožnje longtail brodom). Ovo je idealna destinacija za one koji žele mir i tišinu jer plaža nikad nije prenatrpana.

 

long beCH PHI PHIU
  Plaža Long beach



Na Phi Phi-u smo većinom jeli u Clover House Phi Phi. Jako fina domaća hrana po super cijeni, ljubazno osoblje. Navečer preporučam odlazak u bar nedaleko Clover House-a, Kongsiam Live Bar gdje se održavaju svirke uživo, tu smo se stvarno super zabavili. Sa Phi Phi-a putujemo trajektom na Koh Lantu. Tamo nismo imali rezervirani smještaj već idemo u bungalove na plaži po preporuci španjolskog para koje smo upoznali u Khaosan road-u. Bungalovi se zovu Somewhere else. Ove bungalove nećete naći preko Bookinga i sličnih stranica. Kako su nam rekli, reklama im jednostavno ne treba. Stalno su puni. Iako na prvi pogled skromni, čak siromašni bungalov sklepan od nekakvih drvenih ploča, mi smo se zaljubili i ostali smo tamo puno duže od planiranog. Bungalov košta 100 kn noćenje. Ispred bungalova nalazi se mali trijem na kojem visi hammock tako da se možete uvaliti unutra i uživati. U bungalovu se nalazi bračni krevet sa baldahinom koji se spušta i štiti od komaraca, ventilator i kupaona sa wc-om koji su jako skromni. Da napomenem bungalov je od drvenih ploča, tako da čujete kada susjed u bungalovu pored glasno hrče ili pjeva pod tušem. (Ako niste za ovakve avanture i niste ograničeni novcem, na istoj plaži u nizu se nalaze i malo luksuzniji hoteli i bungalovi). Ali, kada izađete ispred bungalova i vidite taj pogled na samu plažu jednostavno se zaljubite. Od bungalova do plaže je kojih 20 koraka. Na toj istoj plaži vidjela sam najljepši zalazak sunca, pojela doručak sa najljepšim pogledom. I zato da me netko pita gdje na cijelom svijetu bi željela živjeti bez razmišljanja bi ispalila – Koh lanta. U sklopu bungalova postoji praonica rublja gdje su nam oprali, ispeglali rublje i posloženo te mirišljavo donijeli na krevet za manje od 100 bahti. U sklopu smještaja nalazi se i restoran. Hrana je zbilja ukusna i jeftina tako da smo samo kod njih jeli. Postoje i male kućice se pogledom na plažu gdje se možete zavaliti na jastuke i piti kavu ili pojesti ručak ili večeru sa prekrasnim pogledom.

 

bungalowi na Koh Lanti

 

doručak sa najljepšim pogledom

 

zalazak sunca ispred bungalova na Koh lanti

 

zalazak sunca na plaži Koh lanta nedaleko bungalowa

 

Zadnje odredište prije povratka u Bangkok bilo je Krabi. Do Krabija smo putovali sa minivan-om iako postoji i opcija trajekta (trajekt od Koh lante do Jilad Pier Krabi). Jednog dana planiram ponovo posjetiti Tajland i u tom planu definitivno neće biti Krabi. Pamtim ga po lošem smještaju, napuhanim cijenama i po tome da ne nudi ama baš ništa. I još smo završili u policijskoj stanici, ali to je druga priča. Smještaj nismo bukirali unaprijed jer nismo znali koliko ćemo se zadržati na Koh lanti. Tek dolaskom u Krabi rezervirali smo neku sobu u obližnjem hotelu koju smo našli na Bookingu. Hotel je bio u predjelu Ao Nang. Ne sjećam se kako se hotel zove (i bolje jer imam traume od tamo). Na bookingu su slike prikazivale jedno, a na licu mjesta uvjerili smo se u suprotno. Voda od klime curila je po zidu iza kreveta, bilo je sve prljavo i namještaj je bio prastari. Sva sreća da smo tamo samo prespavali. Iz Krabija smo išli na jedan jednodnevni izlet. Izlet je uključivao posjet Phra Nang Beach (sa poznatom princezinom špiljom ), ronjenje oko Tup Island-a, vožnja pored Chicken Island i na kraju ručak na plaži Poda island. Mi smo izlet bukirali preko agencije karakterističnoj po magenta (t com boji). Izbjegavajte ju! Mi smo zbog njih završili u policiji jer smo tražili povrat dijela novaca jer većina toga što je bilo navedeno nije bilo realizirano. Ako bukirate izlete obavezno zahtijevajte da vam u cijeni bude uključena entrance fee jer nekima iz naše grupe koji su platili kartu više nego mi nije bila uključena u cijenu, a nama za manje novce je. Platili smo izlet sa velikim brodom, a dobili smo gliser koji je na sredini ničeg ostao bez goriva pa su članovi posade točili gorivo iz karnistra, bio je dogovoren ručak u restoranu, a jeli smo na plaži ispod palme dok je kiša padala, nije bilo dogovorenog fireshowa na plaži i da se nismo pobunili ostali bi bez noćnog plivanja sa planktonima koji svijetle kad ih se uznemiri (ovo je bilo zbilja cool!). Obavezno prije nego bukirate izlet, provjerite komentare i ocjene za tu agenciju na tripadvisoru.. Mi smo naučili na greški. Osim lošeg izbora agencije, izlet je dobar.

 

 Snorkeling , dobar dio lošeg izleta

 

Najljepša plaža na Krabiju je Railay, vrijedi je posjetiti. Iz Ao nanga brodićem povratna karta 200 bahti.

 

 Zalazak sunca na plaži Railay

 

Dan prije povratka kući, vraćamo se u Bangkok. Imali smo unaprijed rezerviran let iz Krabija lokalnom aviokompanijom Thai lion air. Let je trajao 2h sata i 2 karte su koštale zajedno 460 kn (2170 bahti), te smo sletjeli na drugi aerodrom, Don Mueang. Kako smo sljedeći dan morali ići na Suvarnabhumi Airport i nismo se željeli opet iz centra dugo voziti do tamo, rezervirali smo hotel u blizini aerodroma (Great residence Suvarnabhumi hotel).
Koštao je oko 150 kn noćenje i nalazio se kojih 5-10 min vožnje taksijem od samog aerodroma. Hotel ima lijepe velike sobe, super vanjski bazen koji smo iskoristili prije samog puta da se zadnji put okupamo i blizu je aerodroma ali je van svakog zbivanja. Totalno odsječeno od civilizacije u pomalo spooky okruženju. No ako se držite samog hotela, super je.
Jutro prije puta iskoristili smo za posjet poznatom trgovačkom centru Terminal 21 i djelu grada koji se zove Sukhumvit. Pošto je bio Božić, bilo je stvarno nezaboravno iskustvo hodati u kratkim rukavima i slikati se sa okićenim božićnim drvcima kojih je u ovom dijelu grada bilo na svakom koraku.

 

 Okićeno drvce ispred trgovačkog centra

 

Vraćamo se u hotel po stvari i krećemo put aerodroma. Sa knedlom u grlu i ispunjenog srca se opraštamo od ovog komadića raja i dajemo obećanje – doviđenja Tajland, vidimo se opet! P.S. Da nam nije bilo van rute ili da smo imali još koji dan više, obavezno bi posjetili još Chiang Mai i Koh Samui

 

Za kraj nekoliko zrnca mudrosti koje smo naučili iz vlastitog iskustva:

– Svakako isprobajte vožnju tuk-tukom, ali predlažem da koristite usluge taxija jer ispada puno jeftinije. Kad zaustavite taxi, obavezno pitajte taxistu dali može upaliti taximetar. Neki neće jer ovako napamet vam mogu naplatiti vožnju duplo skuplje, no zahvalite se i tražite drugi taxi. Mi smo ovo počeli prakticirati prekasno, ali znamo za drugi put.
– cjenkajte se! Bilo za izlete, taxi, suvenire….
– Pijte samo flaširanu vodu
– Probajte Pad Thai
– Obavezno idite na masažu kad god stignete
– Slobodno se hranite na food marketu, mi smo ovo prakticirali kad god smo mogli i imamo samo pozitivna iskustva – ako želite jesti isključivo u restoranima, pogledajte recenzije na tripadvisoru. Isto tako, ako jedete tamo gdje lokalci jedu, proći ćete puno jeftinije nego u restoranima baš za turiste.
– Priuštite si izlete, ali nemojte ih bukirati unaprijed preko interneta, već direktno na licu mjesta pregovarajte za cijenu.
– iako u svakom mjestu gdje smo mi boravili postoje ljekarne, za svaki slučaj ponesite vodootporne flastere i sredstvo za dezinfekciju rana
– pazite u prometu jer zebra i zeleno svijetlo na semaforu ne znače ama baš ništa, zaboravite na ta pravila.

– i za kraj, molim vas, nemojte jahati slonove!

Tekst i fotografije: Željka Kuhta




Viza: Potrebna za Hrvatske državljanje –> Više informacija
Smještaj: Rezervirajte najjeftiniji smještaj i platite na dolasku. Besplatno otkazivanje.
Destinacije: Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Phi Phi, Koh Lipe, Koh Tao, Koh Chang, Ayutthaya, Sukhothai
Transport: Općenito o transportu, Aviokompanije unutar Tajlanda, Cjelokupni vozni red autobusa, vlakova i brodova kroz Tajland

SVIĐA TI SE OVO ŠTO ČITAŠ?


Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *